Texas Instruments SN75ALS163DWE4
Model
SN75ALS163DWE4
Datasheet
SN75ALS163DWE4 PDF
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Attribute Name Attribute Value
Base Part Number 75ALS163
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Receiver Hysteresis 650mV
Type Transceiver
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Duplex Half
Supplier Device Package 20-SOIC
Series -
Number of Drivers/Receivers 8/8
Protocol IEEE 488
Data Rate -
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)