Texas Instruments SN75ALS085DWRE4
Manufacturer
Texas Instruments
Model
SN75ALS085DWRE4
Datasheet
SN75ALS085DWRE4 PDF
Description
IC TRANSCEIVER 2/2 24SOIC
Attribute Name Attribute Value
Protocol IEEE 488
Data Rate -
Packaging Tube
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number 75ALS163
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Receiver Hysteresis 650mV
Type Transceiver
Operating Temperature 0°C ~ 70°C