Texas Instruments MSP430FR2522IPW16R
Manufacturer
Texas Instruments
Model
MSP430FR2522IPW16R
Datasheet
MSP430FR2522IPW16R PDF
Description
ULTRA LOW POWER MICRO CONTROLLER
Availability
IN STOCK
Stock: 1904
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
RAM Size 128 x 8
Oscillator Type External
Core Size 8-Bit
Base Part Number PIC16F72
Packaging Digi-Reel®
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
EEPROM Size -
Program Memory Type FLASH
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package 28-SOIC
Connectivity I²C, SPI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series PIC® 16F