Texas Instruments LMZ13608EVAL/NOPB
- Manufacturer
- Texas Instruments
- Model
- LMZ13608EVAL/NOPB
- Datasheet
- LMZ13608EVAL/NOPB PDF
- Description
- BOARD EVAL LMZ13608
- Availability
- IN STOCK
Stock: 2
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Utilized IC / Part | LMZ13610 |
| Frequency - Switching | - |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Board Type | Fully Populated |
| Part Status | Active |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down |
| Voltage - Input | 6V ~ 36V |
| Current - Output | 10A |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated |
| Voltage - Output | 1.2V, 2.5V, 3.3V, 5V |