TE Connectivity Raychem Cable Protection FLHTC0311-24-5
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
FLHTC0311-24-5
Datasheet
FLHTC0311-24-5 PDF
Description
HOOK-UP STRND 24AWG 600V GREEN
Attribute Name Attribute Value
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature 200°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.036" (0.91mm)
Series -
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.006" (0.15mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 24 AWG