TE Connectivity Raychem Cable Protection FLHTC0311-24-2
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
FLHTC0311-24-2
Datasheet
FLHTC0311-24-2 PDF
Description
HOOK-UP STRND 24AWG 600V RED
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature 200°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.036" (0.91mm)
Series -
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.006" (0.15mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 24 AWG