TE Connectivity Raychem Cable Protection CS6001-000
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
CS6001-000
Datasheet
CS6001-000 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.185" (4.70mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Fluoropolymer
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0075" (0.191mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 6
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C