TE Connectivity Raychem Cable Protection ATFC0411-18-4
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
ATFC0411-18-4
Datasheet
ATFC0411-18-4 PDF
Description
HOOK-UP STRND 18AWG 600V YELLOW
Attribute Name Attribute Value
Conductor Strand 19/30
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.074" (1.88mm)
Series -
Jacket (Insulation) Material Fluoropolymer
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.013" (0.33mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 18 AWG