TE Connectivity Raychem Cable Protection 82A1131-16-0/5/9-9
Model
82A1131-16-0/5/9-9
Datasheet
82A1131-16-0/5/9-9 PDF
Description
FLEXWIRE CABLE-10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Features -
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.166" (4.22mm)
Wire Gauge 16 AWG
Jacket (Insulation) Material -
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness -
Shield Type -
Jacket Color -
Shield Coverage -
Usage -
Shield Material -
Length -
Conductor Strand 19/29
Series -
Conductor Material Copper, Silver Coated
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600V