TE Connectivity Raychem Cable Protection 82A1111-20-9-9
Model
82A1111-20-9-9
Datasheet
82A1111-20-9-9 PDF
Description
CBL 1COND STRND 20AWG 600V WHITE
Attribute Name Attribute Value
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.064" (1.63mm)
Series MIL-W-22759, FlexLine
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.004" (0.09mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge 20 AWG
Part Status Active
Jacket Color White
Conductor Strand 154/42
Conductor Material Copper, Silver Coated
Operating Temperature 150°C