TE Connectivity Raychem Cable Protection 82A1111-16-9-94
Model
82A1111-16-9-94
Datasheet
82A1111-16-9-94 PDF
Description
CBL 1COND STRND 16AWG WHITE/YEL
Attribute Name Attribute Value
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Shielded
Wire Gauge 16 AWG
Part Status Active
Jacket Color White, Blue Stripe
Conductor Strand 259/40
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.112" (2.84mm)