TE Connectivity Raychem Cable Protection 82A1111-16-9-92
Model
82A1111-16-9-92
Datasheet
82A1111-16-9-92 PDF
Description
CBL 1COND STRND 16AWG WHITE/RED
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.112" (2.84mm)
Series MIL-W-22759, FlexLine
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Shielded
Wire Gauge 16 AWG