TE Connectivity Raychem Cable Protection 82A0812-20-9
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
82A0812-20-9
Datasheet
82A0812-20-9 PDF
Description
HOOK-UP DUAL WALL STRND 20AWG
Attribute Name Attribute Value
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge 10 AWG
Part Status Active
Jacket Color White
Conductor Strand 37/26
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.161" (4.09mm)
Series MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A1111
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)