TE Connectivity Raychem Cable Protection 82A0126-20-9/96
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
82A0126-20-9/96
Datasheet
82A0126-20-9/96 PDF
Description
FLEXWIRE CABLE-10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 18 AWG
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0150" (0.381mm)
Shield Type -
Jacket Color Black
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 656.2' (200.0m)
Conductor Strand 52/0.0059"
Series Flamar 155210
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 2464
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 300V
Number of Conductors 7
Features -
Operating Temperature 5°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.378" (9.60mm)