TE Connectivity Raychem Cable Protection 82A0112-16-9CS2630
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
82A0112-16-9CS2630
Datasheet
82A0112-16-9CS2630 PDF
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 600V WHITE
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.119" (3.02mm)
Series Electroloss
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge 16 AWG