TE Connectivity Raychem Cable Protection 82A0111-12-92
Model
82A0111-12-92
Datasheet
82A0111-12-92 PDF
Description
HOOK-UP STRND 12AWG 600V WHT/RED
Attribute Name Attribute Value
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.121" (3.07mm)
Series MIL-W-22759, FlexLine
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.006" (0.15mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 12 AWG