TE Connectivity Raychem Cable Protection 64AC0311-24-4CS2651
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
64AC0311-24-4CS2651
Datasheet
64AC0311-24-4CS2651 PDF
Description
HOOK-UP STRND 24AWG 600V YELLOW
Attribute Name Attribute Value
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge 18 AWG
Part Status Active
Jacket Color Red
Conductor Strand 19/30
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.064" (1.63mm)
Series -
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)