TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC7012-16-A906-3CS2433
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55PC7012-16-A906-3CS2433
Datasheet
55PC7012-16-A906-3CS2433 PDF
Description
55A CABLE MULTICORE
Attribute Name Attribute Value
Shield Type -
Jacket Color -
Shield Coverage -
Shield Material -
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2 (1 Pair Twisted)
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.074" (1.88mm)
Wire Gauge 24 AWG