TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC6121-20-900
Model
55PC6121-20-900
Datasheet
55PC6121-20-900 PDF
Description
HOOK-UP DUAL STRND 20AWG W/B/B
Attribute Name Attribute Value
Features High Temperature
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 20 AWG
Part Status Active
Jacket Color Yellow
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature 200°C
Length 1.00' (0.30m)
Jacket (Insulation) Diameter 0.050" (1.27mm)
Series -
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings UL Style 3557
Jacket (Insulation) Thickness 0.006" (0.15mm)
Voltage 600V