TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC6018-24-MST4-9CS2573
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55PC6018-24-MST4-9CS2573
Datasheet
55PC6018-24-MST4-9CS2573 PDF
Description
55PC CABLE
Attribute Name Attribute Value
Conductor Strand 19/30
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.184" (4.67mm)
Wire Gauge 18 AWG
Jacket (Insulation) Material Fluoropolymer
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0075" (0.191mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%