TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC6005-20-CML4-9CS2502
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55PC6005-20-CML4-9CS2502
Datasheet
55PC6005-20-CML4-9CS2502 PDF
Description
55PC CABLE
Attribute Name Attribute Value
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper Alloy, Nickel Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 4
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.183" (4.65mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0085" (0.216mm)