TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC6005-18-CML4-9CS2502
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55PC6005-18-CML4-9CS2502
Datasheet
55PC6005-18-CML4-9CS2502 PDF
Description
55PC CABLE
Attribute Name Attribute Value
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.118" (3.00mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0055" (0.140mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 90%
Usage -
Shield Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Strand 19/32
Series -
Conductor Material Copper, Silver Coated
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600V
Number of Conductors 2
Features -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C