TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC6004-16-2/4/6-9CS2502
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55PC6004-16-2/4/6-9CS2502
Datasheet
55PC6004-16-2/4/6-9CS2502 PDF
Description
55PC CABLE
Attribute Name Attribute Value
Jacket Color Black
Shield Coverage -
Usage -
Shield Material -
Length -
Conductor Strand 65/30
Series -
Conductor Material Copper, Bare
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Propylene Terpolymer Rubber (EPDM)
Voltage 600V
Number of Conductors 12
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 1.010" (25.65mm)
Wire Gauge 12 AWG
Jacket (Insulation) Material Super Vu-Tron®
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0450" (1.143mm)