TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC2244-24-CML4-9CS2970
Model
55PC2244-24-CML4-9CS2970
Datasheet
55PC2244-24-CML4-9CS2970 PDF
Description
55PC CABLE
Attribute Name Attribute Value
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.122" (3.10mm)
Wire Gauge 24 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Black
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Silver Coated
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C