TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC2244-24-CML4-9CS2502
Model
55PC2244-24-CML4-9CS2502
Datasheet
55PC2244-24-CML4-9CS2502 PDF
Description
55PC CABLE
Attribute Name Attribute Value
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 4
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.126" (3.20mm)
Wire Gauge 24 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0090" (0.229mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%