TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC2232-16-9/93/96-9
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55PC2232-16-9/93/96-9
Datasheet
55PC2232-16-9/93/96-9 PDF
Description
55PC CABLE
Attribute Name Attribute Value
Shield Type -
Jacket Color Black
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 656.2' (200.0m)
Conductor Strand 133/0.0059"
Series Flamar 155210
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 2464
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 300V
Number of Conductors 3
Features -
Operating Temperature 5°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.366" (9.30mm)
Wire Gauge 14 AWG
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0197" (0.500mm)