TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC2113-12-9-9CS2949
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55PC2113-12-9-9CS2949
Datasheet
55PC2113-12-9-9CS2949 PDF
Description
CBL 1COND STRND 12AWG 600V WHITE
Attribute Name Attribute Value
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 12 AWG
Part Status Active
Jacket Color Green
Conductor Strand 37/28
Conductor Material Copper, Silver Coated
Operating Temperature 200°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.100" (2.54mm)
Series -
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.004" (0.09mm)