TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC1223-12-2/6-9CS2970
Model
55PC1223-12-2/6-9CS2970
Datasheet
55PC1223-12-2/6-9CS2970 PDF
Description
55PC CABLE
Attribute Name Attribute Value
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.243" (6.17mm)
Wire Gauge 12 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%