TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC1213-10-9-9CS2970
Model
55PC1213-10-9-9CS2970
Datasheet
55PC1213-10-9-9CS2970 PDF
Description
HOOK-UP DUAL STRND 10AWG WHITE
Attribute Name Attribute Value
Conductor Strand 154/42
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.084" (2.13mm)
Series MIL-W-22759, FlexLine
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.007" (0.18mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Shielded
Wire Gauge 20 AWG