TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC1133-14-3/6/9-4CS3331
Model
55PC1133-14-3/6/9-4CS3331
Datasheet
55PC1133-14-3/6/9-4CS3331 PDF
Attribute Name Attribute Value
Series Flamar 155240
Conductor Material Copper, Bare
Ratings -
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage 300V
Number of Conductors 2
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.386" (9.80mm)
Wire Gauge 14 AWG
Jacket (Insulation) Material Thermoplastic Elastomer (TPE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0295" (0.749mm)