TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC1131-12-9/93/96-9
Model
55PC1131-12-9/93/96-9
Datasheet
55PC1131-12-9/93/96-9 PDF
Attribute Name Attribute Value
Length -
Number of Conductors 2
Series -
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.179" (4.55mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0120" (0.305mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Yellow
Shield Coverage 85%