TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC1131-12-0/2/9-9CS2754
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55PC1131-12-0/2/9-9CS2754
Datasheet
55PC1131-12-0/2/9-9CS2754 PDF
Description
55PC CABLE
Attribute Name Attribute Value
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 37/28
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.249" (6.32mm)
Wire Gauge 12 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%