TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0812-12-94
Model
55PC0812-12-94
Datasheet
55PC0812-12-94 PDF
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 12AWG W/Y
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 8 AWG
Part Status Active
Jacket Color White
Conductor Strand 665/36
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.195" (4.95mm)
Series MIL-W-22759, FlexLine
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.012" (0.30mm)
Voltage 600V