TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0811-20-92CS2502
Model
55PC0811-20-92CS2502
Datasheet
55PC0811-20-92CS2502 PDF
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 20AWG W/R
Attribute Name Attribute Value
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.054" (1.37mm)
Series -
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge 20 AWG
Part Status Active
Jacket Color Red
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature 150°C