TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0811-20-4CS2502
Model
55PC0811-20-4CS2502
Datasheet
55PC0811-20-4CS2502 PDF
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 20AWG YEL
Attribute Name Attribute Value
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.058" (1.47mm)
Series -
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge 20 AWG