TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0746-20-2/4/5/6CS2502
Model
55PC0746-20-2/4/5/6CS2502
Datasheet
55PC0746-20-2/4/5/6CS2502 PDF
Description
55PC CABLE
Attribute Name Attribute Value
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.173" (4.39mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Red
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 4
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C