TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0241-12-2/4/5/6CS2502
Model
55PC0241-12-2/4/5/6CS2502
Datasheet
55PC0241-12-2/4/5/6CS2502 PDF
Description
55PC CABLE
Attribute Name Attribute Value
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 4
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.189" (4.80mm)
Wire Gauge 18 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0095" (0.241mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%