TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0231-12-2/4/6CS2970
Model
55PC0231-12-2/4/6CS2970
Datasheet
55PC0231-12-2/4/6CS2970 PDF
Description
55PC CABLE
Attribute Name Attribute Value
Shield Coverage -
Shield Material -
Conductor Strand 37/28
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3 (1 Triad Twisted)
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.226" (5.74mm)
Wire Gauge 12 AWG