TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0211-22-4CS2502
Model
55PC0211-22-4CS2502
Datasheet
55PC0211-22-4CS2502 PDF
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 22AWG YEL
Attribute Name Attribute Value
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge 22 AWG
Part Status Active
Jacket Color White
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.046" (1.17mm)