TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0111-22-91CS2502
Model
55PC0111-22-91CS2502
Datasheet
55PC0111-22-91CS2502 PDF
Description
HOOK-UP STRND 22AWG 600V WHT/BRN
Attribute Name Attribute Value
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.041" (1.04mm)
Series -
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.006" (0.15mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 22 AWG