TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0111-20-6
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55PC0111-20-6
Datasheet
55PC0111-20-6 PDF
Description
HOOK-UP STRND 20AWG 600V BLUE
Attribute Name Attribute Value
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.055" (1.40mm)
Series MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.0031" (0.080mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge 20 AWG