TE Connectivity Raychem Cable Protection 55K9083-24-2/6/4
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55K9083-24-2/6/4
Datasheet
55K9083-24-2/6/4 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Usage Thermocouple
Conductor Strand 19/32
Length -
Conductor Material Alumel, Chromel
Series -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Ratings -
Number of Conductors 2
Features -
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.134" (3.40mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)