TE Connectivity Raychem Cable Protection 55AC8113-22-9/96-9-9CS2275
Model
55AC8113-22-9/96-9-9CS2275
Datasheet
55AC8113-22-9/96-9-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM 500'
Attribute Name Attribute Value
Shield Type Foil, Braid
Jacket Color Slate
Shield Coverage 100%, 65%
Usage -
Shield Material Aluminum; Copper, Tinned
Length 1000.0' (304.8m)
Conductor Strand 7/32
Series -
Conductor Material Copper, Tinned
Ratings UL Style 2919
Conductor Insulation Polyethylene (PE)
Voltage 300V
Number of Conductors 14 (7 Pair Twisted)
Features Drain Wire, Rip Cord
Operating Temperature -20°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Pair
Jacket (Insulation) Diameter 0.367" (9.32mm)
Wire Gauge 24 AWG
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0320" (0.813mm)