TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7586-20-92/926-9CS2768
Model
55A7586-20-92/926-9CS2768
Datasheet
55A7586-20-92/926-9CS2768 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 3281' (1000.0m)
Conductor Strand 42/0.0059"
Series Flamar 155230
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 21223
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 1kV
Number of Conductors 4
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.276" (7.01mm)
Wire Gauge 19 AWG
Jacket (Insulation) Material Polyurethane (PU)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0118" (0.300mm)