TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7585-20-F880-9CS2768
Model
55A7585-20-F880-9CS2768
Datasheet
55A7585-20-F880-9CS2768 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Series -
Number of Conductors 5
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.173" (4.39mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0085" (0.216mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%