TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7437-22-MST3CS2868
Model
55A7437-22-MST3CS2868
Datasheet
55A7437-22-MST3CS2868 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0110" (0.279mm)
Shield Type Foil, Braid
Jacket Color Teal
Shield Coverage 100%, 80%
Usage Industrial, Network
Shield Material Aluminum; Copper, Tinned
Length 3281' (1000.0m)
Conductor Strand 19/0.0047"
Series Flamar 155421
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 21215
Conductor Insulation Polyethylene (PE)
Voltage 600V
Number of Conductors 4 (2 Pair Twisted)
Features -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Cable Type Multi-Pair, Cat5e
Jacket (Insulation) Diameter 0.276" (7.01mm)
Wire Gauge 24 AWG