TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7437-20-9/93/96CS2868
Model
55A7437-20-9/93/96CS2868
Datasheet
55A7437-20-9/93/96CS2868 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Jacket Color -
Shield Coverage -
Shield Material -
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Silver Coated
Series -
Number of Conductors 2 (1 Pair Twisted)
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.133" (3.38mm)
Wire Gauge 16 AWG