TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7299-12-MST3-9CS2621
Model
55A7299-12-MST3-9CS2621
Datasheet
55A7299-12-MST3-9CS2621 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Type Braid
Jacket Color Black
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.159" (4.04mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)