TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7240-22-MSL5-9CS2627
Model
55A7240-22-MSL5-9CS2627
Datasheet
55A7240-22-MSL5-9CS2627 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Conductor Strand 19/30
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2 (1 Pair Twisted)
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.118" (3.00mm)
Wire Gauge 18 AWG