TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7238-20-3/6/9-9CS2627
Model
55A7238-20-3/6/9-9CS2627
Datasheet
55A7238-20-3/6/9-9CS2627 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Length 3281' (1000.0m)
Conductor Strand 81/0.0059"
Series Flamar 155210
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 2464
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 300V
Number of Conductors 3
Features -
Operating Temperature 5°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.287" (7.29mm)
Wire Gauge 16 AWG
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0177" (0.450mm)